Održana korizmena duhovna obnova za članove Franjevačkog svjetovnog reda

Kao i svake godine, prve subote u Korizmi FSR-Hercegovine , vođeni Duhom Svetim ipraćeni ljubavlju Isusa Krista, organizirali su svoju duhovnu obnovu u župi sv. Ante na Humcu. Sudjelovalo je 13 bratstava sa svojim duhovnim asistentima, a nas iz Posušja bijaše tridesetak.

Na početku samog programa sa par riječi pozdrava i dobrodošlice obratio se gvardijan samostana Humac, fra Velimir, te kratko upoznao prisutne sa prostorijama samostana i muzeja.

Područna ministra Ankica Zelenika pozdravlja sve prisutne i ujedno se zahvaljuje domaćinima na dobrodošlici, pozdravlja također provincijala fra Miljenka Šteku, koji će biti predavač na temu "Život u OFS pred izazovom duhovnosti".

Fra Ljubo Kurtović-područni duhovni asistent_iskazao je dobrodošlicu i pozdrave te izmolio molitvu-zazivi Duha Svetoga.

Nakon pozdravnog uvoda slijedi predavanje provincijala fra Miljenka Šteke sa temom.

On iznosi: Bog nije htio stvoriti čovjeka do kraja, stvorio ga je u bitnim crtama zato što neizmjerno ljubi čovjeka. Božja volja i Božji plan je da čovjek raste u duhovnoj i tjelesnoj dimenziji. Znak poštivanja Božje volje je čovjekovo "da Gospodine"-kao Marija. Mi živimo u vremenu koje je gladno duha, a Bog želi našu dovršenost tj. svetost. Duhovnost, to je poseban odnos čovjeka sa Bogom. Duhovnost je život iz duha, svaki red u katoličkoj crkvi daje svoj pečat duhovnosti.

Izvor franjevačke duhovnosti je štovanje euharistije. Zagledajte se u Krista kako je to činio sv. Franjo. Najvažnije značajke te svetosti su: ljubav, blagosivljanje i posvećivanje.

Duhovna obnova nastavlja se sa molitvom krunice, prigodom za sv.ispovijed te slijedi sv. Misa koju predvodi provincijal fra Miljenko Šteko uz koncelebraciju osam svećenika. Misno slavlje uveličali su svojim pjevanjem FRAMA Humac. Misna čitanja čitali su članovi OFS-a Humac, a molitvu vjernika članovi Frame Humac.

U propovijedi provincijal naglašava kako postoje tri praktične stvari kojih se treba držati i to:
1. da ostanemo Božji i da živimo svoju duhovnost;
2. usred posta otrgnuti se druge pozornosti i obratiti se Bogu . Postanimo svjesni da je Bog tu blizu i da nas čuje.
3. Ne bojati se svjedočiti. Molimo za milost da budemo nasljednici Franjine karizme.

Nakon sv. Mise slijedi klanjanje Isusu u presvetom oltarskom sakramentu, gdje smo se susreli sa živim Kristom i osjetili njegovu veliku ljubav. Ministra bratstva Humac Milenka Knezović je zahvalila ponajprije Bogu na svim darovima, a onda i svim prisutnima koji su došli i uljepšali duhovnu obnovu, te nas sve pozvalo na domjenak kojeg je pripremilo područno bratsto Humac.

Hvala im na dočeku i izljevu dobrodošlice.

Anđa Bakula OFS Posušje