Proslavljena uočnica Velike Gospe

U ponedjeljak 14. kolovoza 2017. svečano je proslavljena uočnica svetkovine Velike Gospe u Posušju. Procesija s Gospinim kipom, koji su nosili nastavnici i profesori posuških osnovnih i srednjih škola, krenula je s Martića križa u 18 sati. Hodajući za kipom svoje nebeske zaštitnice, vjerni je puk molio krunicu koju su pjesmom prekidali pjevači velikoga župnog zbora „Fra Grga Martić“ pod ravnanjem s. Marine Ivanković. 

Prije početka procesije, Devetnicu Velikoj Gospi, posljednju u nizu ovogodišnjih večeri Devetnice, na platou središnjega gradskog groblja, predmolio je posuški župnik fra Mladen Vukšić. Stigavši u mimohodu do vanjskog oltara u dvorištu nove župne crkve, započelo je svečano euharistijsko slavlje uočnice svetkovine Velike Gospe koje je predslavio mons. dr. Tomo Vukšić, vojni biskup u BiH.

Biskup Tomo je u homiliji, povezujući ovu svetkovinu s našom konkretnom situacijom, oslikao dvije stvarnosti iz našega svakidašnjeg života: djevičanstvo i majčinstvo te ih razmatrao u svjetlu kreposna života Blažene Djevice Marije te se zapitao koliko naša generacija živi Marijinu vjeru, njezino djevičanstvo i majčinstvo s obzirom na očite statističke podatke stope nataliteta i mortaliteta u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Odgovor na ovo kompleksno pitanje ostaje ipak u domeni svačije osobne savjesti. Liturgijska čitanja i molitvu vjernika čitali su nekadašnji framaši, a svetu je misu pjevao veliki župni zbor „Fra Grga Martić“ pod ravnanjem s. Marine Ivanković. Na uočnici svetkovine Marijina uznesenja sudjelovalo je mnoštvo vjernog puka iz posuške krajine i šire.

Uočnica Velike Gospe u Posušju


Uočnica Velike Gospe u PosušjuUočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju

Uočnica Velike Gospe u Posušju
 

2019  Župa Posušje